Rezerwacja licencjonowanego przewodnika po Krakowie i okolicach w j臋zykach: polski, angielski, hiszpa艅ski, w艂oski, portugalski, francuski, ukrai艅ski, rosyjski, bia艂oruski, niemiecki, szwedzki, norweski, fi艅ski, du艅ski, w臋gierski, holenderski, czeski, s艂owacki, japo艅ski, rumu艅ski, chorwacki, chi艅ski, arabski, turecki, hebrajski, grecki, korea艅ski itd...
Zapraszamy e-mai: info@przewodnik-krakow.net
Gosia: + 48 693 602 782
Anita : + 48 602 388 200
MUZEUM LOTNICTWA - zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie mo偶na odnale藕膰 prawdziwe kolekcjonerskie pere艂ki 艣wiatowego formatu, tak偶e samoloty z tzw kolekcji Hermana G枚ringa marsza艂ka III Rzeszy oraz dow贸dcy lotnictwa niemieckiego Luftwaffe. Herman Goering, g艂贸wnodowodz膮cy Luftwaffe i as lotnictwa niemieckiego z czas贸w I wojny 艣wiatowej, opr贸cz porywczego charakteru, mia艂 wielk膮 pasj臋 鈥 kolekcjonowa艂 samoloty. Niekt贸re budowano specjalnie na jego 偶yczenie. W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego jest obecnie ponad 20 eksponat贸w z tej kolekcji.Podczas angielskich nalot贸w w 1943 r. bomby spad艂y r贸wnie偶 na berli艅skie muzeum. Zniszczeniu uleg艂a cz臋艣膰 samolot贸w, w tym polskich, zdobytych przez hitlerowc贸w w 1939 roku. To, co ocala艂o, Niemcy zapakowali na trzy poci膮gi; jeden z nich zosta艂 roz艂adowany w okolicach miejscowo艣ci Czarnk贸w w Polsce okupowanej przez Niemc贸w. Maszyny te, ju偶 po wojnie, zosta艂y zatrzymane przez polskie w艂adze jako odszkodowanie za straty naszej kultury technicznej spowodowane przez okupanta w latach 1939-45. P贸藕niej przekazano je do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W zbiorach muzeum znajduj膮 si臋 tak unikatowe samoloty, jak niemieckie bojowe Albatrosy, Halberstadty (stanowi膮cy niegdy艣 w艂asno艣膰 dow贸dcy wojsk lotniczych, gen. von Hoeppnera), lataj膮ca 艂贸d藕 konstrukcji Grigorowicza czy brytyjski my艣liwiec Sopwith Camel. Podobn膮 kolekcj膮 mo偶e si臋 poszczyci膰 tylko kilka muze贸w na 艣wiecie. Dum膮 plac贸wki jest te偶 najwi臋ksza w Europie ekspozycja silnik贸w, zawieraj膮ca 180 eksponat贸w (najstarszy pochodzi z 1909 r.)W kolekcji muzeum znajduj膮 si臋 takie egzemplarze jak Curtis Expert Hawk II 鈥搄eden z dw贸ch zakupionych przez Niemc贸w po I Wojnie 艢wiatowej jako samolot cywilny bez uzbrojenia poniewa偶 Traktat Wersalski zabrania艂 Niemcom posiadania lotnictwa wojskowego. Jeden samolot uleg艂 katastrofie drugi mamy w muzeum. W czasie inauguracji Olimpiady w Berlinie w 1936 samolot ten stanowi艂 jedn膮 z atrakcji.Inny to Halberstadt Cl II: wyprodukowany w Niemczech w 1917 r, samolot szturmowy 鈥 osobisty samolot ge. Von Hoppnera 鈥搄ednego z dow贸dcy lotnictwa niemieckiego, r贸wnie偶 jedyny z istniej膮cych na 艣wiecie鈥. Zapraszamy do zwiedzania Krakowa z naszymi przewodnikami
Otwarcie Muzeum AK w Krakowie
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie ju偶 otwarte! A w nim - wyj膮tkowa na skal臋 艣wiatow膮 ekspozycja.
鈥濵uzeum AK jest jedyn膮 plac贸wk膮 na 艣wiecie, ukazuj膮c膮 ca艂okszta艂t tematyki zwi膮zanej z Armi膮 Krajow膮 i Polskim Pa艅stwem Podziemnym.鈥 Nowa, sta艂a ekspozycja, ma na celu przedstawienie ca艂o艣ciowego obrazu polskiego podziemia czas贸w wojny. Krakowska wystawa ma tak偶e pokazywa膰 wyj膮tkow膮 rol臋, jak膮 odegra艂a Armia Krajowa, a tak偶e osobisty wymiar wojny poprzez losy poszczeg贸lnych os贸b.
Nowoczesna ekspozycja 鈥 wzbogacona 艣rodkami multimedialnymi 鈥 jest podzielona tematycznie. Na parterze zwiedzaj膮cy mog膮 pozna膰 histori臋 II RP, przebieg Kampanii Wrze艣niowej i 偶ycie w obozach jenieckich oraz zobaczy膰 m.in. rekonstrukcj臋 czo艂gu Vickers (zrobion膮 m.in. z oryginalnych cz臋艣ci z czo艂gu zniszczonego w 1939 roku) oraz baraki dla je艅c贸w.
Zasadnicza cz臋艣膰 wystawy dotycz膮ca Polskiego Pa艅stwa Podziemnego i Armii Krajowej znalaz艂a si臋 na poziomie -1. Mo偶na tutaj nie tylko zobaczy膰 setki zdj臋膰 i pami膮tek, ale te偶 wej艣膰 do kad艂uba Halifaxa, obejrze膰 wn臋trze rakiety V-2.
Wis艂awa Szymborska 鈥 polska poetka, eseistka, krytyk literacki, t艂umaczka i felietonistka, urodzona 2 lipca 1923 na Prowencie, w powiecie Pozna艅skim, zmar艂a 1 lutego 2012 w Krakowie, uznawana jest za jedn膮 z najwybitniejszych postaci literatury i poezji polskiej. Cz艂onkini i za艂o偶ycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), cz艂onkini Polskiej Akademii Umiej臋tno艣ci (1995), cz艂onkini Pen Clubu, cz艂onkini honorowa Ameryka艅skiej Akademii Sztuki i Literatury (od 2001r.).
Szczeg贸lna warto艣膰 jej poezji zosta艂a podkre艣lona przez przyznanie jej w 1996 r. Nagrody Nobla. W przem贸wieniu wyg艂oszonym w dniu wr臋czenia Nagrody Nobla pad艂y znamienite s艂owa: "W Wis艂awie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorowa膰 przedstawicielk臋 niezwyk艂ej czysto艣ci i si艂y poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na 偶ycie, sposobu na 偶ycie, pracy nad s艂owem jako my艣l膮 i wra偶liwo艣ci膮.鈥
Wiersze Szymborskiej uchodz膮 za proste, ale jednocze艣nie przesi膮kni臋te s膮 g艂臋bokim intelektualizmem. Poetka nie sili si臋 na g贸rnolotny j臋zyk, nawi膮zuje bezpo艣redni kontakt z czytelnikiem. Jednocze艣nie porusza jednak sprawy wa偶ne, filozoficzne, refleksje zwi膮zane z egzystencj膮 cz艂owieka i jego miejscem w 艣wiecie. W jej wierszach 艣wiat jawi si臋 jako tajemniczy, nigdy do ko艅ca niezg艂臋biony i ciekawy. Tw贸rczo艣膰 poetki zosta艂a przet艂umaczona na 42 j臋zyki.
Skarby Rembrandta w Polsce
Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 pa藕dziernika 1669 w Amsterdamie) 鈥 holenderski malarz, rysownik i grafik. Uwa偶any powszechnie za jednego z najwi臋kszych artyst贸w europejskich i 艣wiatowych. Pozostawi艂 po sobie oko艂o 300 obraz贸w olejnych, 300 grafik i oko艂o 1000-2000 rysunk贸w. Charakterystyczn膮 cech膮 jego dzie艂 jest zafascynowanie efektami 艣wiat艂ocienia oraz zami艂owanie do dramatyzmu. Jego tw贸rczo艣膰 pe艂na jest duchowej g艂臋bi, st膮d nazywany jest powszechnie 鈥瀖alarzem duszy鈥.
W Polsce znajduj膮 si臋 trzy obrazy Rembrandta. 鈥濳rajobraz z mi艂osiernym Samarytaninem鈥, znany tak偶e jako 鈥濸ejza偶 z mi艂osiernym Samarytaninem鈥 przechowywany jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a dwa pozosta艂e na Zamku Kr贸lewskim w Warszawie. S膮 to: 鈥濽czony przy pulpicie鈥, znany te偶 jako 鈥濷jciec 偶ydowskiej narzeczonej鈥 oraz 鈥濪ziewczyna w ramie obrazu鈥, znana jako 鈥炁粂dowska narzeczona鈥 (nie myli膰 z innym obrazem o tym tytule z Rijksmuseum; oba powsta艂y w 1641 roku).
鈥濳rajobraz z mi艂osiernym Samarytaninem鈥 pochodzi z 1638 roku. Jest jednym z sze艣ciu pejza偶y olejnych namalowanych przez Rembrandta. Obraz jest ilustracj膮 przypowie艣ci z ewangelii 艣w. 艁ukasza o mi艂osiernym Samarytaninie.W roku 1774 zosta艂 zakupiony na aukcji w Pary偶u przez Jana Piotra Norblina i st膮d trafi艂 do Domu Gotyckiego w Pu艂awach do kolekcji Izabeli Czartoryskiej. Po przeniesieniu kolekcji trafi艂 do Krakowa. St膮d w 1939 roku obraz wraz z innymi dzie艂ami zosta艂 zagrabiony przez Niemc贸w. Po wojnie dzi臋ki staraniom Karola Estreichera wr贸ci艂 do Krakowa. Obecnie jest eksponowany w Muzeum Czartoryskich.
O ile kwestia autorstwa 鈥濸ejza偶u z mi艂osiernym Samarytaninem鈥 nie podlega艂a w膮tpliwo艣ci, o tyle w przypadku dw贸ch pozosta艂ych dzie艂 dopiero w 2006 roku oficjalnie potwierdzono, 偶e namalowa艂 je Rembrandt. 鈥濽czony przy pulpicie鈥 lub 鈥濷jciec 偶ydowskiej narzeczonej鈥 oraz 鈥濪ziewczyna w ramie obrazu鈥, dzie艂o znane tak偶e jako 鈥炁粂dowska narzeczona鈥 albo 鈥濪ziewczyna w kapeluszu鈥 to obrazy z 1641. Obydwa dzie艂a kupi艂 w 1777 kr贸l Stanis艂aw August Poniatowski. P艂贸tna umie艣ci艂 w swojej kolekcji w warszawskim Pa艂acu na Wodzie w 艁azienkach. Po 艣mierci monarchy obrazy zosta艂y przekazane ksi臋ciu J贸zefowi Poniatowskiemu, a w 1813 odziedziczy艂a je siostra ksi臋cia, Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowa. Dwa lata p贸藕niej zakupi艂 je Kazimierz Rzewuski, kt贸ry przekaza艂 je c贸rce Ludwice, 偶onie Antoniego Lanckoro艅skiego. Odt膮d wesz艂y w posiadanie rodziny Lanckoro艅skich, kt贸ra rezydowa艂a w Austrii. W 1902 Lanckoro艅scy urz膮dzili w Wiedniu wystaw臋, na kt贸rej 鈥濽czony przy pulpicie鈥 oraz 鈥濪ziewczyna w ramie obrazu鈥 znalaz艂y si臋 obok innych obraz贸w z ich kolekcji, g艂贸wnie p艂贸cien doby renesansu i baroku. Zarekwirowane przez gestapo, w 1947 zosta艂y odnalezione i oddany prawowitym w艂a艣cicielom, a nast臋pnie zabezpieczone w szwajcarskim banku. W 1994 Karolina Lanckoro艅ska przekaza艂a swoj膮 kolekcj臋 w darze dla Narodu Polskiegopodczas wystawy kolekcji Lanckoro艅skich w warszawskim Zamku Kr贸lewskim, i w ten spos贸b na Zamek trafi艂y oba dzie艂a Rembrandta.
Przewodnik po Krakowie, Zwiedzanie Krakowa, Licencjonowani przewodnicy po Krakowie: info@przewodnik-krakow.net
IMPREZY CYKLICZNE:
STYCZE艃
鈥ielka Orkiestra 艢wi膮tecznej Pomocy 鈥 koncerty i liczne imprezy na Rynku G艂贸wnym.
鈥urniej Ta艅ca Towarzyskiego 鈥 org. Dom Kultury 鈥濸odg贸rze鈥, ul. Krasickiego 18/20,miejsce: Hala KS 鈥 Korona鈥 ul. Kalwaryjska 9.
鈥 Koncerty Kol臋d w Ko艣cio艂ach: m.in. ks. Mariacki
LUTY
鈥i臋dzynarodowy Festiwal Piosenki 呕eglarskiej 鈥濻hanties鈥, Centrum M艂odzie偶y im. Henryka Jordana, org. Fundacja 鈥濰als鈥 ul. Kalwaryjska 9,
MARZEC
鈥rakowskie Reminiscencje Teatralne - Miedzynarodowy Festiwal Teatr贸w Alternatywnych, org. Centrum Kultury 鈥濺otunda鈥 ul. Oleandry 1, tel.633-35-38, najstarszy coroczny przegl膮d teatr贸w alternatywnych w Polsce. Od po艂owy lat 80. impreza mi臋dzynarodowa.
KWIECIE艃
鈥ielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - org. Akademia Muzyczna, ul. Starowi艣lna 3, tel.422-32-50. W programie koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, z udzia艂em mi臋dzynarodowej s艂awy solist贸w i zespo艂贸w. Koncerty odbywaj膮 si臋 w sali Filharmonii Krakowskiej przy ul. Straszewskiego.
鈥⑩濺臋kawka鈥- wzg贸rze Lasoty 鈥 org. Dom Kultury 鈥濸odg贸rze鈥, ul. Krasickiego 18/20, tel.656-36-70.
鈥ni Muzyki Organowej - org. Filharmonia Krakowska, tel. 422-09-70
鈥maus - odpust na Zwierzy艅cu w II dzie艅 Wielkanocy
MAJ
鈥tudencki Festiwal Piosenki - Centrum Kultury 鈥濺otunda鈥, ul. Oleandry 1,tel.422-09-58
鈥rakowska Wiosna Baletowa - Teatr S艂owackiego, tel.422-33-82
鈥uwenalia - imprezy studenckie w klubach i na ulicach
CZERWIEC
鈥ntronizacja Kr贸la Kurkowego - org. Muzeum Historyczne m. Krakowa, Rynek G艂.35,tel.422-99-22; Bractwo Kurkowe tel. 421-19-99
鈥⑩濪awne soli warzenie鈥 - Wieliczka, org. Muzeum 呕up Krakowskich, Wieliczka, ul. Zamkowa 8,tel.278-32-66
鈥etni festiwal Opery i Operetki - org. Opera i Operetka, ul. Dietla 50,tel.421-51-66
鈥ajkonik - org. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek G艂.35,tel.422-99-22
鈥estiwal Kultury 呕ydowskiej - org. Stowarzyszenie festiwal Kultury 呕ydowskiej, ul. 艢w. Gertrudy 5,tel.431-15-17, www.jewishfestival.pl
鈥ianki - tradycyjne impreza organizowana w sobot臋 poprzedzaj膮c膮 noc 艣wi臋toja艅sk膮 24 czerwca, wieczorem, na zakolu Wis艂y pod Wawelem. Towarzysz膮 jej koncerty, widowiska i pokaz sztucznych ogni.
LIPIEC
鈥i臋dzynarodowy Festiwal Teatr贸w Ulicznych 鈥 org. Centrum Kultury 鈥濪worek Bia艂opradnicki鈥, ul. Papiernicza 2, tel.415-02-03
鈥etnie koncerty Organowe 鈥 Bazylika Mariacka, org. C.K. 鈥濪worek Bia艂opr膮dnicki鈥
鈥 Tynieckie Recitale Organowe 鈥 org. D.K. Podg贸rze, miejsce: Opactwo oo. Benedyktyn贸w w Ty艅cu
SIERPIE艃
鈥⑩濻olo-Duo-Trio鈥 鈥 Mi臋dzynarodowy Festiwal Ma艂ej Formy Jazzowej 鈥 org. C.K. 鈥濺otunda鈥, ul. Oleandry 1, tel.633-35-38, www.rotunda.org.pl
鈥argi Sztuki Ludowej 鈥 org. Fundacja 鈥濩epelia鈥 ul. Dunajewskiego 5, tel.422-19-29
鈥i臋dzynarodowy Festiwal Ta艅c贸w Dworskich 鈥 jedyny taki festiwal w Europie. Info: Centrum Informacji Kulturalnej, ul. 艢w .Jana 2, tel.421-77-87, miejsce: Rynek G艂贸wny, Dziedziniec Zamku na Wawelu
WRZESIE艃
鈥ajit Chadasz 鈥 Miesi膮c Spotka艅 z Kultur膮 呕ydowsk膮 鈥 org. Centrum Kultury 呕ydowskiej, ul. Maiselsa 17, tel.430-64-52
鈥a艂opolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 鈥 org. Ma艂opolski O艣rodek Kultury, Rynek G艂. 25, tel.422-55-62
鈥argi Sztuki Ludowej 鈥 Rynek G艂贸wny, r臋kodzie艂o, wyroby cepeliowskie, bi偶uteria, kuchnia regionalna 鈥 kramy i estrada wok贸艂 Sukiennic
PA殴DZIERNIK
鈥⑩濲azz Juniors鈥- Mi臋dzynarodowy Konkurs M艂odych Debiutuj膮cych Zespo艂贸w Jazzowych, org. C.K. 鈥濺otunda鈥, tel.633-35-38
LISTOPAD
鈥1 XI dzien Wszystkich 艢wi臋tych 鈥 odwiedzanie cmentarzy, szczeg贸lnie cm. Rakowickiego
鈥rakowskie Zaduszki Jazzowe 鈥 org. Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, ul. Oleandry 1 ,tel.421-29-91
GRUDZIE艃
鈥onkurs na Najpi臋kniejsz膮 Szopk臋 Krakowsk膮 鈥 pierwszy czwartek grudnia oraz wystawa szopek krakowskich; org. Muzeum Historyczne m. Krakowa
鈥argi Bo偶onarodzeniowe 鈥 od pocz膮tku grudnia mo偶na kupi膰 artyku艂y 艣wi膮teczne, akcesoria choinkowe i prezenty.
鈥31 XII impreza Sylwestrowa na Rynku Glownym