Muzeum Auschwitz w Oswiecimiu

Przedstawiamy różne możliwości zwiedzania muzeum w Oświęcimiu i Brzezińce.
Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau.
Rezerwacja
 licencjonowanego przewodnika w Auschwitz Birkenau w różnych językach: polski, angielski, hiszpański, włoski,  portugalski, francuski, rosyjski, białoruski, rumuński, niemiecki, szwedzki, norweski, fiński, holenderski, węgierski, czeski, słowacki, japoński, chiński, arabski, hebrajski, grecki, koreański...

Zapraszamy e-mai: info@przewodnik-krakow.net 
Ania  : + 48 504 913 755  (KOORDYNATOR REZERWACJI)
Gosia: + 48 693 602 782

Anita : + 48 602 388 200


„Miliony ludzi na świecie wiedzą czym był Auschwitz, ale wciąż sprawą podstawową pozostaje w świadomości i pamięci ludzi, że tylko od ich decyzji zależy, czy taka tragedia wydarzy się na nowo. Tylko ludzie ją mogli spowodować i tylko ludzie mogą do niej nie dopuścić”. Prof. Władysław Bartoszewski, Były polski minister spraw zagranicznych, Były więzień Auschwitz. 

UWAGA! ZE WZGLĘDU NA ZAMKNIĘCIE MUZEÓW W CAŁYM KRAJU W RAMACH ZAPOBIEGANIA PANDEMII KORONAWIRUSA, WYCIECZKI DO AUSCHWITZ-BIRKENAU SĄ ZAWIESZONE DO 15 KWIETNIA 2020.

Auschwitz / Birkenau - propozycje zwiedzania:
Poprzez naszą stronę możecie Państwo zarezerwować całe kompleksowe zwiedzanie obozu w Auschwitz-Birkenau. Jest wiele opcji zwiedzania obozu, które możemy zaproponować. Dostosujemy je do Państwa czasu i wymagań. 

I. Prywatna wycieczka: transport prywatny 'od drzwi do drzwi' + prywatny lokalny przewodnik Prywatny transport ‘od drzwi do drzwi’, opieka lidera/kierowcy podczas trasy, rezerwacja prywatnego licencjonowanego przewodnika w danym języku, bilety wstępu, słuchawki ułatwiające zwiedzanie przy dużych grupach.
Plan:
Odbiór gości z miejsca zakwaterowania [wyjazd 2h przed wybraną godziną zwiedzania]​
Przejazd do muzeum w Oświęcimiu: Auschwitz/Birkenau
Zwiedzanie obozu Auschwitz (~~2h)
Przerwa 20 min i przejazd do obozu Birkenau
Zwiedzanie obozu Birkenau (~~1h)
Czas wolny: 30min. Możliwość zakupu literatury tematycznej w miejscowej księgarni
Powrót do Krakowa (1h30min)


II. Zwiedzanie Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince 
w małych grupach z przewodnikiem lokalnym dostępnym w różnych językach + prywatny transport 'od drzwi do drzwi' Prywatny transport ‘od drzwi do drzwi’, opieka lidera/kierowcy podczas trasy, zapewnienie zwiedzania grupowego z przewodnikiem oprowadzającym w wybranym języku, bilety wstępu, słuchawki ułatwiające zwiedzanie.

Plan:
Odbiór gości z miejsca zakwaterowania [wyjazd 2h przed wybraną godziną zwiedzania]​
Przejazd do Auschwitz/Birkenau 
Zwiedzanie obozu Auschwitz w grupie max 30 osób, w wybranym języku (~~2h)
Przerwa 10 min i przejazd do obozu Birkenau
Zwiedzanie obozu Birkenau w grupie max 30 osób, w wybranym języku (~~ 1h)
Możliwość zakupu literatury tematycznej w miejscowej księgarni
Powrót do Krakowa (1h30min)

III. Grupowe zwiedzanie z przewodnikiem w muzeum w Oświęcimiu Auschwitz Birkenau w różnych językach
Wycieczki  - codziennie
Długość wycieczki ~~ 6-7H
Zwiedzanie w grupach max 30 osób
Transport wliczony w cenę
Przewodnik wliczony w cenę
Opieka Tour Lidera
Bilety wstępu wliczone w cenę
Wyjazd autokarem z centrum Krakowa
Projekcja filmu wprowadzającego podczas podróży
Transport miedzy oddziałami muzeum/obozami
Płatne dzień przed wycieczką do 18:00 - gotówka lub linkem / przelewem
Cena: od 160 PLN do 210 PLN 
Cena jest uzależniona od wersji językowej i daty wycieczki
* zastrzegamy sobie zmianę cen, która nie jest zależna od nas.
rezerwacja:  info@przewodnik-krakow.net

IV. Inne opcje i możliwości zwiedzania muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu.

1. Prywatne zwiedzanie byłego obozu Auschwitz Birkenau: Standardowa prywatna tura 3,5h. Zwiedzanie z prywatnym przewodnikiem lokalnym [spotkanie z przewodnikiem na miejscu w muzeum]. 45 minut czasu wolnego po zakończeniu zwiedzania Brzezinki. Prywatny transport. 

2. Prywatna wycieczka do byłego obozu Auschwitz Birkenau: Standardowa tura 3,5h. Przewodnik jedzie z klientami z Krakowa z miejsca ich zakwaterowania. Dodatkowo zwiedzanie Judenramp. 30 minuty czasu wolnego po zwiedzaniu Brzezinki.

3. Prywatne zwiedzanie obozu Auschwitz Birkenau. Standardowa tura 3,5h. Opcja bez transportu

4. Prywatne zwiedzanie byłego obozu Auschwitz Birkenau: Krótka prywatna tura 2,5h. Najczęściej wieczorne zwiedzanie. Zwiedzanie z prywatnym lokalnym  przewodnikiem. Prywatny transport. 

5. Sudyjne zwiedzanie obozu Auschwitz Birkenau: Czas całkowity zwiedzania 6h. Może być przerwa w trakcie na krótki lunch 1h [zamówiony wcześniej]. Zwiedzanie z przewodnikiem lokalnym.

6. Grupowe zwiedzanie Auschwitz Birkenau z prywatnym transportem. Standardowa tura 3,5h. Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem lokalnym. 30 os. max w grupie. 45 minuty czasu wolnego po zakończeniu zwiedzania Brzezinki.

7. Grupowa wycieczka do obozu Auschwitz Birkenau. Najtańsza opcja. Wyjazd z centrum Krakowa, bezpośrednio z Twojego miejsca zakwaterowania lub okolicy. Standardowa tura 3,5h. Zapewniony lokalny przewodnik, bilety wstępu. Transport autokarem w obie strony.

8. Zamawiamy również wieńce, kwiaty i znicze, na życzenie klienta,
aby upamiętnić ofiary pod ścianą śmierci przy bloku 11.


Muzeum w Oświęcimiu /Auschwitz i Birkenau
Tereny i obiekty obu obozów Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau są w całości udostępnione zwiedzającym. Czas pobytu zależy wyłącznie od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie Auschwitz I i II co najmniej 3 godziny. Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego. W obozie Birkenau wszystko odbywało się na zwielokrotnioną skalę. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady tzw. Czerwony Domek, Biały Domek i komory gazowe, w których wymordowali około miliona europejskich Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym, w którym jednorazowo przebywało do ponad 100 tys. więźniów. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to, czego nie da się wyrazić słowami, a wszystko podporządkowane jednemu celowi - zagładzie ludzi… To trzeba zobaczyć. Dlatego każdy, kto odwiedza Polskę – Kraków, powinien również odwiedzić były obóz zagłady Auschwitz, ponieważ jest to wstrząsająca lekcja historii, która nigdy nie powinna być zapomniana i nigdy nie może się powtórzyć...


Godziny otwarcia 
Muzeum otwarte jest przez siedem dni w tygodniu w godzinach:
• 8:00 - 15:00 grudzień - luty
• 8:00 - 16:00 marzec, listopad
• 8:00 - 17:00 kwiecień, październik
• 8:00 - 18:00 maj, wrzesień
• 8:00 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień
W dniu 1 stycznia, 2 maja, 25 grudnia i w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych każdego roku Muzeum jest nieczynne.

Szanowni Państwo,

15 listopada 2015 r. w budynku Centrum Obsługi Turystów zlokalizowanym na parkingu przy ul. Męczeństwa Narodów 14 w miejscowości Brzezinka, odbyło się otwarcie wystawy pt. „IG Farben Werk Auschwitz” (wejście na wystawę od tyłu budynku COT). Autorem scenariusza i realizatorem tej ekspozycji jest Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkena. Wystawa składa się z kilku paneli tematycznych, tj: KL Auschwitz III Monowitz

"Buna" / IG Farben Werk Auschwitz / Obozy powstałe przy IG Farben / IG Farben – medycyna / IG Farben – chemia / IG Farben – reklama / IG Farben Werk Auschwitz 1945 – czas po wyzwoleniu /, stanowiących spójne i kompleksowe przedstawienie powstania, historii, jak i funkcjonowania w okresie okupacyjnym fabryki IG Farben Werk Auschwitz, na terenie dzisiejszych Monowic. Ekspozycję tworzą oryginalne artefakty (przedmioty, dokumenty) związane z funkcjonowaniem fabryki IG Farben Werk Auschwitz, jak również obozem KL Auschwitz III - Monowitz, Stalagiem VIII B dla jeńców brytyjskich i pozostałymi obozami pracy przymusowej funkcjonującymi wokół terenu kombinatu. Jednym z wyjątkowych eksponatów prezentowanych na wystawie jest oryginalny fragment baraku-umywalni z obozu KL Auschwitz III – Monowitz, wewnątrz którego zachowały się oryginalne niemieckie napisy i hasła. Barak ten (umywalnię) opisuje w swojej książce pt. "Czy to jest człowiek" sam sławny Primo Levi – pisarz, inżynier chemii i były więzień obozu KL Monowitz o numerze 174517, co potwierdza wyjątkowość tego obiektu. Do dziś z opisanych przez autora książki napisów i rysunków zachował się przykładowo napis 'So wirst du rein' na drewnianym panelu ściany bocznej baraku, który teraz pokazany na wystawie. Wystawa dotyka również zagadnienia związanego z wywłaszczeniami oraz wysiedleniami miejscowej ludności, które były nieodzownym elementem towarzyszącym budowie i rozwojowi kompleksu KL Auschwitz, a także powstaniem samej fabryki IG Farben w Oświęcimiu.

Wystawa otwarta jest w codziennie w godzinach 9:00 – 17:00, posiadamy własnych przewodników którzy oprowadzają po wystawie, czas zwiedzania całej wystawy to 15-20 minut.

Oprócz powyższej wystawy chciałabym również zaprosić Państwo do obejrzenia i zwiedzenia dwóch wyjątkowych pod względem historycznym związanych z martyrologią obiektów, które były podobozami KL Auschwitz, a teraz są pod opieką Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, a mianowicie budynek byłej karnej kompanii kobiet KL Auschwitz-Birkenau Budy/Bór w Brzeszczach oraz łaźni podobozu KL Auschwitz – Jawischowitz w Brzeszczach Jawiszowicach. W budynkach tych znajdują się wystawy tematyczne związane z martyrologią i holocaustem, które zostały przygotowane również przez Fundację. Obiekty te zlokalizowane są w odległości 8miu km i 10ciu km od budynku w którym znajduje się wystawa IG Farben Werk Auschwitz (Brzezinka). Obiekty te w najbliższym czasie będą dostępne do ciągłego zwiedzania, obecnie jednak można je zwiedzać tylko po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu.

W imieniu Fundacji zapraszam Państwo wraz z wycieczkami do oglądnięcia ekspozycji w oraz wyjątkowych obiektów historycznych w Brzezince oraz w Brzeszczach.